Jaktspaniels har varit en självklar del av Swedish Game Fair sedan starten – och 2026 är inget undantag. Tillsammans med klubben Jaktspaniel i Sverige (JIS) bjuds besökarna på inspirerande uppvisningar och aktiviteter under hela helgen.
Under fredag och lördag kan du se skickliga ekipage visa hur jakt med spaniel fungerar i praktiken – en intensiv och samarbetskrävande jaktform där hunden arbetar nära föraren inom hagelhåll.
På söndagen är det din tur – ta med din egen spaniel och delta i ett Working Test, där ni får prova på realistiska jaktmoment i en rolig och lärorik tävlingsform. Dessutom arrangeras apporteringstävlingar öppna för alla raser.
Jaktspaniels – främst cocker spaniel och springer spaniel av jaktlinjer – är energiska, arbetsvilliga hundar framavlade för effektiv jakt på småvilt i tät terräng . Klubben JIS arbetar för att utveckla och utbilda dessa hundar för praktisk jakt och är idag en viktig aktör inom området.
Är du nyfiken på jakt med spaniel, funderar på egen hund – eller vill utvecklas tillsammans med din nuvarande? Missa inte detta på Swedish Game Fair!

Program – Jaktspaniel i Sverige
Fredag 29 maj
11.00–11.30 Spanieluppvisning, Hundarena Jaktspaniel
14.00–14.30 Spanieluppvisning, Hundarena Jaktspaniel
Lördag 30 maj
11.00–11.30 Spanieluppvisning, Hundarena Jaktspaniel
14.00–14.30 Spanieluppvisning, Hundarena Jaktspaniel
Söndag 31 maj
11.00–11.30 Working Test för spaniel – ta med din egen spaniel, Hundarena Jaktspaniel
Hela helgen
Scurry – apporteringstävling där alla hundar är välkomna, Hundarena Jaktspaniel.