fbpx

Svedea-försäkring skapar trygghet: ”Anpassad efter jakthundens behov”

Under Swedish Game Fair kommer Svedea åter stå redo att prata hundförsäkring och jakt med besökarna. Odd Einar Bruem och hans kollegor är själva jägare och vet vad som behövs om något skulle hända under jakten eller eftersöket – och tryggheten får man med deras jakthundsförsäkring.

Svedea inbjuder till att jämföra dem med andra, trygga i vetskapen om att deras jakthundsförsäkring är skapad av jägare, för jägare.

– Försäkringen är anpassad på riktigt efter jakthundens olika behov. Den är prisvärd, ställer inte krav på skyddsväst vid vildsvinsskada och har en låg fast självrisk, säger Odd Einar Bruem, Chef djurförsäkring på Svedea.

Och tillägger:

– Självklart ingår även receptbelagd medicin, rehabilitering och fria veterinärbesök på FirstVet. Jag vill även slå ett slag för vår avelsförsäkring för din jakthundstik, med vård för valpar från dag 1.

Tävling väntar

Gänget från Svedea kommer man hitta i monter C:04 – och de hoppas att många kommer förbi och säger hej.

– Kom och prata hundförsäkring och jakt med oss i monter C:04. Vi kan även locka med en kul tävling där du kan vinna fina priser. Välkommen!

Läs mer om jakthundförsäkringen här

Läs mer om Svedeas hundförsäkring här